Jeśli chcesz zjeść najlepsze pierogi i cebularze, odwiedź piękne miasto nad Bystrzycą. Albo sięgnij po poniższe przepisy!
Kuchnia lubelska, choć skromna i niewyszukana, ma swoje przysmaki, z których słynie w świecie. Oryginalne pierogi z kaszą gryczaną i rozmaitymi dodatkami mają licznych wielbicieli. Podobnie jak drożdżowe cebularze z podsmażaną cebulką, które znalazły się nawet na liście polskich produktów tradycyjnych, chronionych w Unii Europejskiej. Smak placka z każdej piekarni jest nieco inny, ale wszystkie przygotowywane są z tych samych produktów podstawowych, według ściśle określonej receptury. Cebularz nie ma sobie równych, a Lubelszczyzna jest z niego tak dumna, jak Podhale z oscypka.
Pierogi z kaszą i serem
2.5 szklanki mąki
jajko
łyżka oleju
ciepła woda
Farsz:
szklanka kaszy gryczanej
25 dag ścisłego sera białego
2 cebule
2 łyżki masła
sól, pieprz
Z mąki, jajka, oleju, wody ze szczyptą woli energicznie zagnieć ciasto. Odstaw pod przykryciem.
Cebulę obierz, drobno posiekaj i delikatnie przesmaż na maśle, uważając, aby zbytnio się nie zrumieniła. Ostudź. Ser przeciśnij przez praskę lub zmiel w maszynce. Połącz z ugotowaną, ostudzoną kaszą i cebulą, dopraw solą i sporą ilością pieprzu.
Ciasto rozwałkuj na oprószonym mąką blacie, wykrój krążki, kładź na nie porcje farszu. Zlep brzegi, tworząc zgrabny rancik. Ugotuj pierogi w osolonej wodzie. Przed podaniem możesz obsmażyć je na oleju.
Cebularz lubelski
50 dag mąki
szklanka mleka
duże jajko
2 opak. suszonych drożdży
łyżeczka soli
łyżka cukru
5 dag masła
Obłożenie:
60 dag cebuli
2 łyżki maku
2 łyżki oleju
łyżeczka soli
Przygotuj obłożenie. Cebulę obierz, grubo posiekaj, po czym zeszklij na oleju. Wymieszaj z makiem i solą. Odstaw do ostudzenia.
Mąkę wymieszaj z drożdżami. Dodaj sól, cukier, mleko i wyrób. Dodaj pod koniec stopione, ostudzone masło. Dokładnie wyrób. Ciasto włóż do miski, przykryj i odstaw do wyrośnięcia na godzinę. Ponownie wyrób, podziel na 10 części. Rozwałkuj na placuszki. Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Obłóż cebulą z makiem. Przykryj i odstaw na mniej więcej 30 minut do wyrośnięcia. Piecz ok. 25 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180 st. C.
Prawdziwej kuchni regionalnej możesz oczywiście zasmakować tylko na Lubelszczyźnie. Zajrzyj na www.kazimierz24.pl, aby dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji o całej okolicy.